Energiemarkt juni 2026: wat er speelt en wat je nu kunt doen

Energiemarkt juni 2026: wat er speelt en wat je nu kunt doen

Melvin
Melvin Paalvast | Energie expert
Bijgewerkt op: 15 juni 2026

De gasprijs op de beurs is sterk gedaald door de op handen zijnde vredesdeal tussen de VS en Iran. Maar tegelijkertijd zijn de gasvoorraden in Nederland nog te leeg en moeten versneld gevuld worden. Wat betekent dit voor jouw energierekening en wat kun je nu het beste doen?

Dit zijn de belangrijkste ontwikkelingen in juni 2026:

  • De gasprijs is ruim 5,5% gedaald na de intentieverklaring van de vredesdeal tussen de VS en Iran: de prijs zakte van ~€ 50 naar € 43,- à 44,- per MWh;
  • De Straat van Hormuz gaat 60 dagen tolvrij open voor tankers en LNG-schepen;
  • De deal wordt vrijdag 19 juni ondertekend in Zwitserland — nog geen definitief akkoord;
  • De Nederlandse gasvoorraad staat op slechts 21% te laag voor deze tijd van het jaar;
  • Staatsbedrijf EBN moet de voorraad versneld aanvullen, wat de prijs kan opdrijven;
  • Variabele tarieven stijgen naar verwachting bij veel leveranciers per 1 juli 2026;
  • Op dit moment kun je gas vastzetten vanaf € 1,32 per m³.

De gasprijs daalt door vredesdeal VS-Iran

Op 14 juni hebben de VS en Iran hebben bevestigd dat ze een vredesakkoord hebben bereikt. De gasbeurs reageerde hier direct op met een prijsdaling van 5,5%. 

De deal wordt vrijdag 19 juni ondertekend in Zwitserland. Daarna gaat de Straat van Hormuz 60 dagen tolvrij open voor de scheepvaart: een belangrijke mijlpaal in de hele conflictsituatie.

De gasmarkt prijst dit direct door: termijncontracten op de beurs staan voor de rest van 2026 ook rond de € 43,- à 44,- per MWh geprijsd. Ter vergelijking: de weken daarvoor schommelde de prijs nog rond de € 50,- en in februari was dat nog rond de € 30,-.

De stroomprijs blijft nagenoeg gelijk; de onrust zit 'm nog steeds vooral in gas.

Nog geen definitief akkoord, onzekerheden blijven

De vredesdeal is een belangrijke stap, maar er zijn nog hobbels te nemen:

  • De 60 dagen vervolgonderhandelingen (na 19 juni) moeten succesvol verlopen over het nucleaire programma, sancties en bevroren tegoeden
  • De Straat van Hormuz moet nog worden vrijgemaakt van zeemijnen
  • Verzekeraars moeten dekking verlenen voordat tankers daadwerkelijk varen
  • Extra gas komt niet direct beschikbaar, het duurt weken voordat LNG-tankers Europa bereiken

Mislukken de vervolgonderhandelingen, dan vervalt de hele deal en kan de marktprijs weer terugveren naar het niveau van voor de deal. De komende weken zullen bepalend zijn.

Lage gasvoorraad blijft een risicofactor

Ondertussen blijft de Nederlandse gasvoorraad een zorgpunt. De vulgraad staat op 21%, vorig jaar rond deze tijd was dat al ruim 50%. Staatsbedrijf EBN is verplicht bijgesprongen met vullen, zodat er voldoende gas op voorraad is voor het stookseizoen in oktober begint: de vulnorm van 90% moet voor 1 november worden gehaald.

Dat versneld vullen kost geld. En grootschalig inkopen op de huidige markt drijft de prijs op. Ook al daalt de gasprijs nu de positieve ontwikkelingen in het Midden-Oosten conflict, de druk op de markt blijft bestaan. Een prijsopdrijvend effect vanuit deze hoek blijft deze zomer dus reëel, ook als de vredesdeal er defintief komt.

Gasverbruik komende maanden minimaal

Het stookseizoen is voorbij. De komende maanden verbruik je weinig gas. Gemiddeld 83% van je jaarlijkse gasverbruik zit tussen oktober en maart. In onderstaande grafiek zie je duidelijk deze verdeling.

Het gasverbruik in de lente- en zomermaanden is vooral douchen en koken. In onderstaande tabel zie je een verdeling van het gasverbruik.

Gebruik2-persoonshuishouden4-persoonshuishouden
Douchen146 m³ per jaar292 m³ per jaar
Koken37 m³ per jaar37 m³ per jaar
Verwarming917 m³ per jaar1.371 m³ per jaar
Totaal1100 m³ per jaar1700 m³ per jaar

Veruit het grootste gedeelte van je gasverbruik is verwarming. Dat verbruik je bijna volledig in de winter. Bij een gemiddeld 2-persoonshuishouden is dat 917 m³ per jaar, vrijwel allemaal tussen oktober en maart.

Wat verwacht de beurs voor de rest van 2026?

De gasprijs voorspellen blijft moeilijk. Het hangt af van geopolitieke ontwikkelingen, het weer en de vulgraad van Europese gasvoorraden.

TTF-futures wijzen nu op een gasprijs rond € 43,- à 44,- per MWh voor de komende maanden, een flinke daling ten opzichte van de € 50,- van de periode hiervoor. 

De markt verwacht vooralsnog geen grote verdere daling, maar ook geen grote stijging zolang de vredesdeal standhoudt. Twee factoren kunnen de prijs toch opdrijven: het mislukken van de vervolgonderhandelingen én het versneld (en duur) vullen van de lage Nederlandse gasvoorraden.

Wat doe je nu? Drie opties op een rij

Door de vredesdeal zijn vaste contracten de komende weken naar verwachting goedkoper dan de afgelopen periode. Tegelijkertijd verwachten wij dat de kosten van variabele tarieven bij veel leveranciers per 1 juli zullen stijgen. Dat maakt dit een goed moment om je energiecontract te heroverwegen.

Dit zijn je opties:

Vast contract: zekerheid voor de winter. houd de komende weken de tarieven in de gaten, nu ze mogelijk verder dalen door de ontwikkelingen op de beurs. Het kan slim zijn om deze op korte termijn vast te zetten voor komende winter. Je weet dan precies wat je kwijt bent, ongeacht of de vredesdeal standhoudt en de beursprijs weer stijgt. De laagste gasprijs staat nu bij Energiek op € 1,32 per m³. Ons advies: kies een 1-jaarcontract.

Dynamisch contract: meebewegen met de markt. Een dynamisch contract kan de komende zomermaanden goedkoper uitpakken, omdat je weinig gas verbruikt en de prijs nu lager staat. Je kunt afwachten hoe de vredesdeal zich ontwikkelt en je contract vóór oktober weer vastzetten. Bedenk wel: de winter is geen goed moment voor een dynamisch gascontract als je gas verbruikt, omdat je dan veel meer verbruikt zonder dat je de gasprijs kan sturen.

Niets doen: alleen als je al vast zit. Heb je al een vast contract? Dan hoef je nu niets te doen. Je tarief staat vast en de prijsdaling op de beurs heeft geen invloed op wat jij betaalt. Check wel wanneer je contract afloopt en vergelijk op dat moment opnieuw.

Gebruik onze energievergelijker om te zien wie op dit moment het goedkoopste contract voor jouw situatie heeft. Kijk niet alleen naar de gasprijs, maar vergelijk op totale energiekosten inclusief welkomstkorting en vaste kosten.

Bron: Keuze.nl
Energie
Voeg toe als bron

Wat vind jij? Laat het weten!

Reacties van andere lezers

H. Christine van Schaik
1011 RX: Energielabel Funda 2024: A. /Gerenoveerde Vloerverwarming/ dubbele beglazing/ één persoonsapartement. / Essent is de grootste afzetter die men kon meemaken. Fijn dat de klant nu ook iets mag melden.